2018 Advanced Research Workshop
Future Trends in Microelectronics: Vingt Ans Après
June 10-16, 2018:  Sardinia, Italy

Return to FTM-9 HOME

Program and Agenda

Sunday
June 10
Registration        How you can be contacted during the Workshop?
Day 1
Monday
June 11

8:45  Welcoming remarks by the FTM Mafia
(Serge Luryi, Jimmy Xu, Alex Zaslavsky)

Morning Session: Industrial visions
      Chairs: Serge Luryi and Jimmy Xu
9:00 Enrico Sangiorgi & Francis Balestra
"Nanoelectronics roadmap for Europe: Identification and dissemination"
9:40 Mihai Banu "It's analog … and it's digital … and it's better than digital!"
10:20
Sidan He "Artificial intelligence on mobile devices"
11:00-11:15   Coffee Break
11:15 Michael Gouzman
"Monitoring large-scale power distribution grids"
11:55
Paul Solomon "Will analog computing make a comeback in neuromorphic form?"
12:35-13:15
Nikolay Ledentsov "Room temperature yellow InGaAlP quantum dot laser"

Evening Panel, 18:00-20:00
Moderator: Jimmy Xu              Very alternative visions
Michel Dyakonov "When will we have a quantum computer?"
David Borton "Responsive neuromodulation for a dynamic and distributed mental state"

Day 2
Tuesday
June 12

Morning Session
Chairs: Peter Ramm and Hooman Mohseni 
9:00 Sorin Cristoloveanu "The concept of electrostatic doping and related devices"
9:40
Jurriaan Schmitz
"Silicon LEDs – device architecture, experiments, and applications"
10:20
Lorenzo Faraone
"Mobility spectrum analysis of carrier transport in semiconductors: Is it necessary and who cares?"
11:00-11:15   Coffee Break
11:15 Enrique Calleja   "III-nitride nanostructures: Fundamentals and applications"
11:55 Michael Shur "Wide bandgap technology: State-of-the-art and problems to solve"
12:35-13:15
Sanjay Krishna
"Antimonide-based infrared detectors and focal plane arrays"

Evening Session:    Poster Presentations and Discussion
      Chair: Michael Kelly
     
18:00-20:00
Poster Format
1×1 meter or 1×1.2 meters, to be attached to a poster board or directly to a room wall with thumbtacks
Gustavo Ardila "Surface traps: A key ingredient in the performance of semiconducting piezoelectric materials"
Francis Balestra "Challenges for high performance and very low power operation at the end of the Roadmap"
Danilo DeMarchi
"Quality-energy trade-off in bio-inspired electronic systems"
Niels von den Driesch
"Epitaxy of Si-Ge-Sn-based heterostructures for CMOS-compatible light emitters"
Newton Frateschi "Resonant amplification via Er-doped clad silicon photonic molecules"
Young Kuk
"Thin-film superconducting switching devices"
Nikolay Ledentsov, Jr. "Single mode quantum well and quantum dot 50 Gb/s VCSELs for hyperscale datacenter applications"
Kyung-Hwa Lee
"Band-modulation devices for memory and sharp switching"
Jung-Hee Lee "GaN-based vertical nanowire transistor for logic application"
Vladimir Mitin "Interband multi-graphene-layer versus intersubband quantum well infrared photodetectors"
Hooman Mohseni "New methods for ultra-sensitive and fast short-wavelength infrared imaging"
Djafar Mynbaev "Plasmonic circuitry for future optical communications"
Alik Palevski "Possible observation of Berry phase in Aharonov-Bohm rings of InGaAs"
Peter Schüffelgen "Fully in-situ fabrication of proposed Majorana devices"
John Suarez "Sub-terahertz testing of millimeter wave monolithic and VLSI circuits"
Viktor Sverdlov "Two-pulse sub-ns switching of a perpendicular spin-orbit torque MRAM cell without external magnetic field"


Day 3
Wednesday
June 13

 

Morning Session
      Chairs: Alik Palevski and Michael Shur
9:00
Igor Žutić "Nanoelectronics with proximitized materials"
9:40
Aharon Kapitulnik
"High-resolution magneto-optic Kerr effect for spintronics applications"
10:20
Jean-Pierre Nozières "Spin orbit torque MRAM: Another myth or a soon-to-be reality?"
11:00-11:15   Coffee Break
11:15 Clivia Sotomayor Torres "Phononics: Why is it important for information technologies?"
11:55
Vadim Banine "Lithography for now and for the future"
12:35-13:15
Detlev Grützmacher "Exploiting topological matter for Majorana physics and devices"

Evening Session
Moderated by
Jimmy Xu and Serge Luryi
18:00-19:00
Paolo Gargini
Respondents:
Vadim Banine and Paul Solomon
"How to successfully manage and overcome inflection points"
19:00-19.45
Serge Luryi and Alex Zaslavsky + all participants Historical votes and bets on fashionable trends: "Fashions, fads, fades, fates, and faith"
19:45
Michael Kelly + all participants Vote on best poster
20:15 Conference banquet
Day 4
Thursday
June 14
Morning Session
     Chair: Nadia Lifshitz 
9:00
Lukasz Plucinski "Band structure engineering in topological heterostructures"
9:40
Ewelina Hankiewicz "Testing topological protection of edge states in bismuthene on SiC: New room-temperature quantum spin-Hall system"
10:20
Pawel Hawrylak "Electronic structure, magneto-excitons and valley-polarized electron gas in 2D crystals"
11:00-11:15   Coffee Break
11:15
Vladimir Mitin
"Infrared and terahertz photodetectors based on van der Waals/graphene heterostructures: Can they be superior?"
11:55-12:25
Best Poster Winner
TBD
12:25
Serge Luryi and Jimmy Xu Closing Remarks

14:00 NEREID Workshop commences;  la bacchetta del direttore passa a Francis Balestra e Enrico Sangiorgi
3rd NEREID General Workshop 

See you soon!

 
This HomePage is maintained by: Serge Luryi, Distinguished Professor, Stony Brook University

HOME